Valentina Visconti

25. dubna 2014 v 19:30 |  Z historie
* 1366, Miláno, Itálie
+ 1408, Blois, Francie

otec: Gian Galeazzo Visconti, vévoda milánský
matka: Isabella Francouzská (dcera fr. krále Jana I. Dobrého)
manžel: Ludvík I. z Orléans

Valentina Visconti byla italská princezna a později vévodkyně orléanská. Dětství přožila v italském městě Pavia v Lombardii, kde ji vychovávala babička Blanka Savojská. 17. srpna 1389 se vdala za Ludvíka I. Francouzského, což byl syn francouzského krále Karla V. a bratr krále Karla VI. Ludvík byl v té době vévodou v Tourraine a od roku 1392 byl také vévodou orléanským. Valentina s Ludvíkem měli deset dětí. Mezi ně patřili:

- Karel I. Orleánský, vévoda z Orléans a otec krále Ludvíka XII.
- Filip Orleánský, hrabě de Vertus
- Jan Orleánský, hrabě d'Angoulême
- Markéta Orleánská, hraběnka de Vertus, manžela Richarda Bretaňského
- dalších šest dětí se dospělosti nedožilo

Valentina a Ludvík si potrpěli na luxusní životní styl v Paříži. Krátce po jejich svatbě se mladý pár zúčastnil velkolepého příjezdu královské rodiny do Paříže. Král Karel VI. tehdy nechal korunovat svou manželku Isabelu Bavorskou. Ta však u lidu nebyla oblíbená a dav věnoval mnohem více pozornosti pověstné kráse Valentiny. Od té doby vznikla mezi Isabelou a Valentinou nevraživost. Valentina s Ludvíkem bydleli v Paříži. Brzy se začalo proslýchat o Valentininých pletkách s francouzským králem Karlem VI., zvaným Šílený. U toho se po válečných taženích začala projevovat jistá duševní nemoc, údajně sám sebe ani svou manželku nepoznával, dokonce se jí snažil vyhýbat a mnohem víc času trávil právě s Valentinou. Isabela byla naopak zase milenkou Ludvíka Orleánského. Valentinin otec jí údajně při jejím odchodu z Milána řekl, že ji nechce znovu vidět, dokud nebude francouzskou královnou. Vzájemné intriky ještě prohloubily nenávist mezi Valentinou a Isabelou a lidé dokonce Valentinu začali obviňovat z provozování magie a čarodějnictví. Tradovalo se, že na nemoci krále nese vinu právě Valentina a Lombardie si získala pověst kraje, kde lidé umějí lépe než kde jinde využívat jedy a kouzla. Jelikož šest Valentininých potomků zemřelo ještě v raném dětském věku, začaly se šířit zvěsti, že je Valentina otrávila. Paříž už pro ni nebyla bezpečná, a proto odjela na své panství v Orléans. Tady ji roku 1398 navštívil římskoněmecký císař a český král Václav IV. Valentina se na venkově věnovala hlavně četbě. V té době se k ní dostaly zvěsti o poměru jejího manžela s francouzskou královnou.

Valentinin manžel byl zavražděn 23. listopadu 1407 stoupenci jeho bratrance a politického soupeře, burgundského vévody Jana Nebojácného. Valentina se za svého života vrátila do Paříže jen dvakrát: v prosinci 1407 a v srpnu 1408.

Eustache Deschamps na její počest napsal báseň. Syn Valentiny, Karel Orleánský, byl sám jedním z nejuznávanějších básníků 15. století.

Valentina zemřela rok po manželově smrti, v roce 1408 na zámku v Blois.

Sochu Valentiny Visconti od Victora Huguenina z roku 1846 můžeme najít v Lucemburské zahradě v Paříži.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama