Poitou-Charentes

4. dubna 2014 v 18:57 |  Regiony Francie
Základní informace
Hlavní město: Poitiers
Počet obyvatel: 1 778 000
Rozloha: 25 809 km2
Départementy: Charente, Charente-Maritime, Deux-Sèvres, Vienne

Region Poitou-Charentes leží na západě Francie při pobřeží Biskajského zálivu. Sousedí s regiony Pays de la Loire, Centre, Limousin a Akvitánií. Skládá se ze 4 départementů, 14 arrondisementů, 157 kantonů a 1 462 obcí. Hlavní město je Poitiers.

Název regionu pochází od keltského kmene Piktonů. Osídlení už v období 5000-3000 př. n. l. dokazuje přítomnost megalitických staveb, nálezy v jeskyních Trache, Quéroy a La Quina. Přítomnost římského impéria naopak dokazuje jedno z nejzachovalejších galořímských divadel v Bouchauds, lázně Chassenon nebo amfiteátr Saintes. Oblast hlavního města byla v minulosti dějištěm mnoha významných bitev. V roce 507 u Poitiers porazil franský král Chlodvík I. germánský kmen Vizigótů, kteří se zde usadili ve 4. století. V roce 732 u Poitiers odrazil expanzi Arabů majordomus Karel Martel. A poslední významná bitva tu proběhla za stoleté války, kdy byl u Poitiers v roce 1356 zajat francouzský král Jan II. Dobrý. V 8. a 9. století oblast čelila nájezdům Vikingů. Od 10. století území ovládají hrabata z Akvitánie a sňatkem Eleonory Akvitánské s anglickým králem Jindřichem II. Plantagenetem v roce 1152 se území dostává pod vliv Anglie. V té době Angličané ovládnou přibližně polovinu současného území Francie a bezprostředně ohrožují francouzskou moc. Území pak dobude zpět francouzský panovník Filip II. August na počátku 13. století. V 16. století se František, vévoda z Angoulême, stal francouzským králem jako František I. V 17. století mnoho lidí odešlo z náboženských důvodů do Kanady. Jejich potomci v Kanadě žijí dodnes. Současný region existuje od roku 1956.

Povrch regionu kryjí úrodné půdy, lesy, vřesoviště i pastviny. Na pobřeží Atlantiku se střídají pískovce a bažiny, přestože většina z nich byla v 19. století vysušena. Bažiny a močály najdeme hlavně u ústí řek Sèvre a Seudre, močály Poitevin a Marais de Rochefort. Klima je ovlivněno oceánem. Počasí je převážně slunečné, celoročně se vyskytují vodní srážky, sníh většinou brzy roztaje. Místní ochrana přírody zahrnuje borové lesy při jižním pobřeží, nadměrným rybolovem se stal ohroženým úhoř říční.

V posledních letech velmi narostla populace regionu, byl zaznamenán velký přísun ze zahraničí, především Britů, kterých tu žije kolem 21 000. Nejvíce atraktivním se pro přistěhovalce jeví département Charente-Maritime. Vienne přitahuje převážně studenty. Départementy Deux-Sèvres a Charente mají spíše venkovský ráz. V regionu chybí významnější větší města, nicméně město Niort je po Paříži, Lyonu a Lille čtvrtým finančním centrem Francie. Největší město Poitiers čítá kolem 90 000 obyvatel. Dalšími většími městy jsou La Rochelle, Angoulême, Rochefort, Royan, Cognac.

Region je proslulý výrobou koňaku (Pineau des Charentes), značné území pokrývají vinice. V regionu se také velmi daří pěstování kukuřice. Pobřeží dominuje rybolov (např. jazyk obecný) a lov ústřic. Dále se pěstují obiloviny, slunečnice a řepka, vinná réva, chová se hovězí dobytek, ovce a kozy. Region stojí na předních místech ve výrobě kozího mléka, produkci pšenice, slunečnic, tabáku a osiva. Známý je také kozí sýr Chabichou, máslo le Beurre des Charentes-Poitou, víno Pineau des Charentes, červené a bílé, jehněčí maso, drůbeží, melouny a ústřice. Z průmyslu má významné zastoupení težební průmysl. Místní vápenec se zpracovává pro zemědělství i stavební materiál. V regionu se nachází cementárny, betonárny, vyrábí se cihly, dlaždice, žáruvzdorné výrobky. Nezaostává ani výroba součástek pro dopravní prostředky všeho druhu.

Region se snaží rozvíjet zájem o cestovní ruch, podporuje výstavbu především zábavních parků, z nichž park Futuroscope a Zoo La Palmyre představují 50% příjmů z cestovního ruchu pro region. Obyvatele centrální Francie láká především déparetment Charente-Maritime díky písečným plážím s centry v Royan, Fouras a Châtelaillon-Plage a blízkým ostrovům Ré, Oléron a Aix. Oblzvlášť pak v létě pak žije nejnavštěvovanější La Rochelle. Ne území pak nechybí jak historické památky, hrady, zámky, románské kostely a kláštery, muzea, skanzeny, tak památky přírodní, údolí řeky Charente, Marais Poitevin nebo jeskyně Angoumois. Další města jako Poitiers, Rochefort, Saintes, Cognac a Angoulême bývají díky historickému dědictví místem mnoha originálních festivalů. Určitě bychom neměli opomenout prehistorické památky, galořímské dědictví a zhruba 600 románských památek, vzniklých kolem 10. století na cestě do Sv. Jakuba de Compostella.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama