Midi-Pyrénées

16. dubna 2014 v 21:38 |  Regiony Francie
Základní informace
Hlavní město: Toulouse
Počet obyvatel: 2 903 420
Rozloha: 45 348 km2
Départementy: Ariège, Aveyron, Haute-Garonne, Gers, Lot, Hautes-Pyrénées, Tarn, Tarn-et-Garonne

Region Midi-Pyrénées leží na jihu Francie v historické oblasti Okcitánie. Jeho hlavním městem je Toulouse, skládá se z 8 départementů, 22 arrondissementů, 293 kantonů a 3 020 obcí. Sousedí s regiony Languedoc-Roussillon, Auvergne, Limousin a Akvitánií. Jižní hranici sdílí se Španělskem a Andorrou. Je to největší region kontinentální Francie, velikost je srovnatelná s Dánskem a je větší než např. Belgie nebo Švýcarsko.

Nejstarší doklady osídlení oblasti pochází z období před 130 000 let. Archeologické nálezy odhalily také přítomnost člověka neandrtálského. Z období mladšího paleolitu je zde mnoho významných jeskynních lokalit jako Niaux, Le Mas d'Azil, Pech Merle, Gargas. Nejvýznamnějším vynálezem z období před 22 000 let je Venuše z Lespugue. V období antiky bylo území ovlivňováno mnohými kulturami, Galy, Římany, Ibery, Féničany. Na konci třetího století se na území usadil keltský kmen Volků, kteří založili Toulouse. V prvním století přišli Římané a vytvořili zde provincii Gallia Narbonensis (česky Galie Narbonská). Centrem romanizace se v té době stal i Toulouse (Tolosa). Region christianizoval svatý Saturnin, misionář, který byl v roce 250 umučen v Toulouse. Na jeho památku byla v tomto městě postavena bazilika sv. Saturnina. Na začátku 5. století na území dorazil germánský kmen Vandalů, o několik let později kmen Vizigótů, kteří definitivně vytlačili Římany. Na území vzniká Vizigótské království, které zabírá polovinu Galie a zasahuje i do Španělska. Této době říkáme také zlatý věk Toulouse, kdy došlo k velkému rozvoji města. V šestém století území dobývá franský král Chlodvík I. a území je připojeno k franské říši. V sedmém století je území rozdrobeno na několik oblastí: Septimanie, oblast kolem Narbonne; vizigótské území, které ovládnou během své expanze i Maurové; a Novempopulanie, oblast Gaskoňska. V 8. století bylo území součástí
akvitánského vévodství a Toulouse bylo hlavním městem celé oblasti. Ve 12. století se v oblasti objevilo heretické hnutí katarů. Proti nim vytáhla tzv. albigenská křížová výprava, boje trvaly v letech 1208-1229. Roku 1229 byla v Toulouse založena univerzita. Až do Velké francouzské revoluce oblast patří pod nezávislý správní celek Languedoc, poté je připojen k francouzskému království. Díky dlouhé nezávislosti tu přetrvaly tradiční zvyky a jazyk. Oblast ale i přes svou dlouhou nezávislost vždy držela s francouzským královstvím a bojovala na straně krále i ve Stoleté válce, kdy bezprostředně sousedila v Akvitánií, která byla pod anglickým vlivem. Kultura Languedocu po připojení k Francii významně ovlivnila královský dvůr.

Nejdůležitější řekou v regionu je Garonna s přítoky Gers, Ariège, Lot, Tarn a Save. Na jihu najdeme pohoří Pyreneje, na severovýchodě Francouzské středohoří. Regionem prochází Canal du Midi, který je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.

Hospodářství regionu je z velké části řízeno v oblasti okolo Toulouse, další významná hospodářská centra jsou Carcassonne, Albi a Montauban. Hlavní průmyslovou odvětví je letectví. Airbus tu zaměstnává přes 20 000 obyvatel. Dále tu sídlí francouzská meteorologická služba Météo France, Národní centrum kosmického výzkumu, evropské vesmírné středisko, sám Airbus působí v oblasti leteckého, vesmírného a zbrojního průmyslu. Toulouse je také významným centrem výzkumu a proslulým vzdělávacím centrem s mnoha školami a univerzitami. Po Paříži a Lyonu je třetím největším studentským centrem ve Francii.

Midi-Pyrénées je také druhým zemědělským centrem Francie. Velkou část území pokrývají vinice, pěstují se také ovoce, zelenina a obiloviny.

Regionu také plyne velký zisk z turistického ruchu. V roce 2012 jej navštívilo 16 milionů turistů, z toho 2,4 milionů cizinců. Region nabízí historické památky jako kostely, baziliky, opatství, hrady zámky, malebné vesničky, přírodní krásy i řadu zimních středisek.


Mezi významné osobnosti regionu patří: malíř Henri de Toulouse-Lautrec, zakladatel egyptologie Jean-François Champollion, hrabě Simon IV. z Montfortu, hrabě a válečník Raymond IV. z Toulouse, kapitán mušketýrů d'Artagnan, maršál Joachim Murat, režisér André Téchiné, herec Charles Boyer, zpěvačka Caroline Costa.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama