Lurdy

17. dubna 2014 v 9:58 |  Města

Město Lourdes (česky Lurdy) leží v départementů Hautes-Pyrénées v regionu Midi-Pyrénées v jižní Francii a čítá asi 15 000 obyvatel. Od roku 1858 je významným světovým poutním centrem, každý rok sem zavítá přes 6 milionů poutníků z celého světa, z toho 60 000 nemocných a zdravotně postižených. Řadí se k důležitým poutním centrům jako jsou Vatikán, Fátima, Čenstochová nebo bazilika Panny Marie z Guadeloupe v Mexiku.

Město leží na křižovatce několika údolí, nazývané jako "verrou du Lavedan". Okolí bylo v minulosti velmi dobře probádáno a našly se zde pozůstatky od paleolitu až po současnost, které velmi pomohly k poznání historie pyrenejské oblasti.

Oblast Lourdes byla osídlena již v pravěku. Nejvýznamnějším nalezištěm v okolí je jeskyně Espélugues, kde se našly nástroje, šperky, střepy i hroby. Nejvýznamnějším nálezem je tzv. kůň z Lourdes, 7,3 cm dlouhá figurka z mamutí slonoviny z doby 13 000 let před naším letopočtem, tedy kultury mladšího magdalenienu. Dnes je uložena v Národním muzeu archeologie v Paříži. Pozůstatky neolitu a doby bronzové byly nalezeny v jeskyni Arrouza.
Z období starověku byly objeveny pozůstatky oppida, keltského opevnění, dále také zdi, potvrzující přítomnost Římanů. V letech 1904-1907 při demolici starého kostela byly objeveny fragmenty keramiky, oltáře a základy staré apsidy. Tato budova byla v 5. století nahrazena raně křesťanským kostelem sv. Petra, který byl vypálen. Objeveno bylo také pohřebiště. Dále byly objeveny pozůstatky starých cest, které dokazují významnou polohu města již od doby starověku.
Ve středověku město patřilo hraběti z Bigorre, dále hrabatům ze Champagne, králům z Navarry i francouzskému králi Filipu IV. Sličnému. Město mělo významnou polohu pro obchod, jelikož spojovalo důležité hospodářské centrum Toulouse se Španělskem a také s přístavy na pobřeží Atlantiku. Za Stoleté války patřily Lurdy po nějakou dobu Angličanům. Pro ně je vydržoval Pierre Arnaud de Béarn, jeho bratr Jean de Béarn nakonec město v roce 1407 opustil. V 16. a 17. století utrpěly církevní památky města kvůli náboženským válkám. Na druhou stranu ale město začíná fungovat jako lázně, které léčily raněné vojáky a nemocné. Místní hrad byl během válek o dědictví španělské v 17. století strategickým bodem mezi znepřátelenou Francií a Španělskem. Avšak po uzavření míru hrad toto obranné poslání ztrácí a stává se vězením. V městě se rozvíjí řemeslo i zemědělství. V 18. století populace města roste navzdory hladomoru a epidemim až do počátku Velké francouzské revoluce. Za Revoluce byly Lurdy podporovatelem revoluční armády, poskytovaly vybavení a zásoby.

Nejdůležitější událostí v historii Lourdes byla ta, která se stala v roce 1858. Mladé dívce Bernadettě Soubirous se v malé jeskyni de Massabielle západně od města údajně několikrát zjevila Panna Marie. Lidé pak se pak k jeskyni přicházeli modlit. Obrovskému přílivu věřících a zvědavců se snažil učinit přítrž starosta Lourdes Anselme Lacadé, který dočasně zakázal vstup do jeskyně a nechal ji ohradit dřevěným plotem. Na nátlak manželky Napoleona III., císařovny Evženie byla bariéra odstraněna. Od té doby do Lourdes putovaly davy věřících, mezi nimiž byli i nemocní, kteří se po návštěvě města zázračně uzravili. Lékaři bylo uznáno na 2000 nevysvětlitelných zlepšení zdravotního stavu, z nichž 68 případů bylo církví uznáno za zázračná. Ještě téhož roku ve městě začínají vyrůstat církevní stavby. Původní kaple byla nahrazena kaplí Notre-Dame-de-Rosarie, dále byla postavena bazilika Neposvrněného početí Panny Marie. Ve městě jsou rozšířeny středověké úzké ulice a vzniká Boulevard de la Grotte, vedoucí ke svatyním. Kvůli přílivu poutníků jsou stavěny hotely a obchody. V roce 1899 je do města zavedena železnice. Na konci 19. století je postaven nový farní kostel. Původní kostel sv. Petra byl v roce 1904 vypálen. Lurdy dvakrát navštívil papež Jan Pavel II., v letech 1983 a 2004. V roce 2008 je navštívil papež Benedikt XVI. při příležitosti 150. výročí Zjevení. V říjnu 2012 a červnu 2013 bylo město poškozeno povodněmi.

Lurdy leží na úpatí Pyrenejí v historickém regionu Bigorre na řece Gave de Pau, jihozápadně od města Tarbes. Oblast byla utvářena ledovcem v období poslední doby ledové (tzv. glaciál Würm, 70 000-9 600 let př. n. l.). Jižně dominuje krasové vápencové pohoří plné závrtů a dutin Pic du Jer a Béout.
Najdeme zde také pozůstatky bývalých lurdských kamenolomů. Nedaleko města se nachází Lurdské jezero, ledovcového původu.

Lourdes nese svůj název od 8. století. O původu jména vypráví příběh z doby obléhání Lurdes Araby v období Karla Velikého.

Jednou nad hradem letěl orel a v pařátech držel pstruha, kterého upustil mezi Maury (tzn. Araby), kteří obléhali město. Mirat pstruha vyhodil. Karel Veliký si poté myslel, že Arabové měli dostatek potravy aby se na místě udrželi delší dobu a rozhodl se jejich tábor rozbít. Ale biskup Turpin z Le Puy-en-Velay Miratovi navrhl, že si město může ponechat, pokud se vzdá Panně Marii. Mirat přijal, složil zbraně a přijal jméno Louerda (v arabštině růže) na počest Panny Marie.

V historii okolí se dále objevuje několik obdob jména Louerda jako Lorda, Lorde, Lurdum, Lourdes... Skutečný původ jména Lourdes ale známý není. Existují dohady o jeho latinském původu, stejně tak ale může být ještě před-latinský.

Hospodářství města závisí na cestovním ruchu. Příliv turistů vrcholí v srpnu k oslavám Nanebevzetí Panny Marie. Každoročně město navštíví na 5 milionů turistů, v roce 2008, kdy proběhlo 150. výročí Zjevení do Lourdes zavítalo dokonce 9 milionů lidí.

Každoročně se zde v dubnu koná festival duchovní hudby.

Památky a zajímavá místa

První zmínka o Lourdském hradu pochází z 11. století z období pobytu hraběte z Bigorre. Dříve měl obrannou funkci na hranici se Španělskem, poté se v 17. století stal královským vězením. V 18. století byl muzeem umění a tradice pyrenejské oblasti. Dnes je hrad zrestaurován.

V Lourdes najdeme pozůstatky původního opevnění města, jižně od hradu stojí věž Garnavie, datovaná do 14. století, poslední pozůstatek městských hradeb.

Dominantu Lourdes bazilika, která se skládá ze tří částí. První z nich, bazilika Neposkvrněného početí byla postavena v 60. letech 19. století, druhá, bazilika Notre Dame de Rosarie byla postavena v 80. letech 19. století a poslední bazilika sv. Pia X. byla postavena v 50. letech 20. století. Nové stavby vznikaly z důvodu nedostatečné kapacity původní baziliky. Všechny se nachází na stejném místě a tvoří jeden komplex.

V horním městě na Place du Marcadal najdeme monumentální fontánu, kostel Nejsvětějšího srdce z konce 19. století, který nahradil kostel sv. Petra.

Charakteristickým znakem města je architektura s červenorůžovou fasádou.

Ve městě najdeme kino, zámek de Soum, krásnou radnici a zahrady pro odpočinek.


Na pobřeží Lourdského jezera je golfové hřiště.Nachází se tu několik muzeí, jako Muzeum betlémů, Muzeum historie Lourdes, Muzeum voskových figurín. Významnou atrakcí je také dům Bernadetty Soubirous.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sammy sammy | Web | 9. září 2016 v 11:46 | Reagovat

nebankovní půjčky bez registrační 1kč 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama