Francouzské památky na Seznamu světového dědictví UNESCO

24. dubna 2014 v 11:05 |  Památky
Myslela jsem, že by bylo zajímavé napsat článek o památkách ve Francii, které jsou zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO.

Francie má opravdu velké množství památek na Seznamu světového dědictví UNESCO a kdybychom měli tento seznam vypsat do podrobna, byl by hodně, hodně dlouhý. Proto jsou některé oblast shrnuty pod jeden název. Tak se pojďme podívat na to nejlepší z Francie. :-)


Katedrála v Chartres patří na Seznam světového dědictví UNESCO od roku 1979. Tato gotická katedrála leží v regionu Centre. Její stavba byla započata v roce 1145. Patří k největším a nejstarším gotickým katedrálám na světě.
Jeskynní malby v údolí řeky Vèzére najdeme v regionu Akvitánie. Nachází se tu celkem 147 prehistorických lokalit, jimž vévodí jeskyně Lascaux, nejznámější naleziště jeskynních maleb, objevené v roce 1940. Údolí Vèzére patří na Seznam světového dědictví UNESCO od roku 1979.
Le Mont Saint Michel je benediktinské opatství v Dolní Normandii. Postavený v gotickém slohu mezi 11. a 16. stoletím, přezdívá se mu "zázrak západu". Na Seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 1979.
Zámek a zahrady ve Versailles. Tyto prostory nechal nedaleko Paříže postavit v 17. století Ludvík XIV. Versailles se stal nedosažitelným vzorem pro šlechtické dvory celé Evropy. Na Seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 1979.
Benediktinské opatství Vézelay v Burgundsku je na Seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1979. Jeho stavba započala v 9. století a již od té doby je významným poutním místem. Údajně ukrývá ostatky Máří Magdalény.
Katedrále v Amiens v Pikardii se pro její architektonickou dokonalost přezdívá "pantheon gotické architektury". Její stavba začala ve 13. století a dnes patří k největším gotickým katedrálám na světě. Ne Seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 1981.
Cisterciácké opatství Fontenay bylo založeno v roce 1119. Leží v Burgundsku a na Seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 1981.
Zámek a zahrady ve Fontainebleau jsou dílem krále Františka I. ze 16. století. Leží v regionu Ile-de-France a na Seznamu světového dědictví UNESCO jsou zapsány od roku 1981.
Památky ve městě Arles patří k významnému historickému dědictví. Nejstarší památkou je římský amfiteátr, který datujeme do 1. století před Kristem. Dále tu najdeme římské lázně, nekropoli a řadu románských staveb. Na Seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 1981.
Další římské památky najdeme ve městě Orange. Stejně jako Arles leží v regionu PACA. Znamenitě dochovaný amfiteátr pochází z let 10-25 našeho letopočtu. Najdeme tu také římský triumfální oblouk z doby vlády Octaviana. Na Seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 1981.
Jedinečnou architektonickou památku tvoří komplex Arc-et-Senans v regionu Franche Comté. Jedná se i královský solívar a bývalé solné doly z 18. století. Na Seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 1982.
Pod záštitu světového dědictví UNESCO patří také příroda na ostrově Korsika. Mezi nejvýznamnější lokality patří mys Porto, záliv Girolata, rezervace Scandola a Calanches de Piana. Na Seznamu jsou roku roku 1983.
V klášteře Saint-Savin-sur-Gartempe v regionu Poitou-Charentes (1983) můžeme nalézt zachovalé fresky, pocházející z 11. a 12. století. I proto se mu často přezdívá "Románská Sixtinská kaple".
Město Nancy v Lotrinsku má na Seznamu světového dědictví UNESCO má od roku 1983 tři náměstí: Place Stanislas, pojmenované po králi Stanislasu Leszczynském, pozdějšímu vévodovi lotrinském, dále Place de la Carrière a Place d'Alliace.
Slavný Pont du Gard pochází z 1. století. Leží v regionu Languedoc-Roussillon nad řekou Gard. Je to třípatrový, 50 metrů vysoký a 275 metrů dlouhý akvadukt a umělecké i technologické veledílo. Byl postaven, aby přiváděl vodu do města Nîmes. Na Seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 1985.
Historické jádro hlavního města Alsaska a významné evropské rezidence, Štrasburku, je na Seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1988.
Katedrála v Remeši v regionu Champagne-Ardenne patří k nejvýznamnějším centrům francouzské historie. Stovky let zde probíhaly korunovace francouzských králů. Stavba gotické katedrály začala ve 13. století a dnes patří k těm nejkrásnějším. Dalšími památkami na Seznamu světového dědictví UNESCO (1991) v Remeši jsou palác Tau a opatství sv. Remigia.
V Paříži řadíme k Seznamu světového dědictví UNESCO (1991) lokalitu obecně nazvanou jako Nábřeží řeky Seiny. Rozkládá se od Eiffelovy věže a Palais de Chaillot po Ostrov sv. Ludvíka.

Památkám UNESCO v Paříži budu věnovat samostatný článek (viz složka Paříž).
Katedrála sv. Štěpána v Bourges (1992) byla postavena ve 12. a 13. století. Patří mezi nejvýznamnější gotické katedrály. Leží v regionu Centre.
Ve 14. století sídlo papeže, město Avignon v regionu Provence-Alpes-Côte-d'Azur patří na Seznam světového dědictví UNESCO od roku 1995.
Canal du Midi je 360 km dlouhý kanál spojující Středozemní moře a Atlantský oceán. Prochází regiony Midi-Pyrénées a Languedoc-Roussillon. Postaven byl ve druhé polovině 17. století. Je dílem architekta jménem Pierre Paul Ricquet. Na Seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 1996.
Carcassonne je středověké opevněné město v regionu Languedoc-Roussillon. Bylo jedním z hlavních dějišť křížového tažení proti katarům ve 13. století. Na území města najdeme mnoho památek, od předrománského umění až po gotickou katedrálu. Na Seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 1997.
V roce 1998 bylo na Seznam světového dědictví UNESCO zapsáno historické jádro města Lyon. Je to hlavní město regionu Rhône-Alpes a druhé největší město Francie.
Ve Francii najdeme čtyři trasy, vedoucí do Santiaga de Compostely, významného poutního místa ve Španělsku. Mnoho církevních staveb na těchto trasách je zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO od roku 1998.
Třicet středověkých zvonic na území Francie a Belgie je na Seznamu světového dědictví UNESCO od roku 1999 a 2005.
Oblast Saint-Émilion je významná svými rozsáhlými vinicemi i historickými památkami. Leží v regionu Akvitánie. Na Seznamu světového dědictví UNESCO je od roku 1999.
Údolí řeky Loiry, zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 2000, zahrnuje oblast od Sully-sur-Loire až po Chalonnes. Kromě nespočtu zámků, hradů a malebných městeček tu najdeme i krásnou přírodu.
Středověké město s masivním opevněním v regionu Île-de-France Provins bylo významným centrem trhů. Na Seznam světového dědictví UNESCO patří od roku 2001.
Le Havre (2005) je přístav v Horní Normandii. Za druhé světové války odtud probíhala deportace vojáků na Britské ostrovy (známější z Dunkerque). Ve stejné době bylo město bombardováno a zcela zničeno. Mezi lety 1945-1964 bylo obnoveno pod vedením Augusta Perreta. Dnes je typickým příkladem poválečného města, které kombinuje původní plán s moderními prvky.
Hlavní město Akvitánie, Bordeaux a jeho starý přístav, patří na Seznam světového dědictví UNESCO od roku 2007. Historické centrum má hned po Paříži největší množství chráněných památek ve Francii.
Monte Perdido (Mont Perdu, 1997) v Pyrenejích náleží jak Francii, tak Španělsku. Oblast vápencového masivu v nadmořské výšce přes 3 300 m a rozloze přes 30 600 ha se může pochlubit největšími kaňony v Evropě, strmými skalami i rozmanitou flórou.
Laguny Nové Kaledonie (2008) se nachází v Tichém oceánu. Jsou místem chráněných korálových útesů a vzácných ekosystémů. Patří ke třem nejrozsáhlejším korálovým komplexům na světě.
Vaubanovy pevnosti (2008) jsou systémy staveb na hranicích Francie, postavených vojenským inženýrem Ludvíka XIV., Sébastienem Le Prestre de Vauban. Jedná se o města, citadely, horské a mořské pevnosti, bašty.
Episkopální město Albi (2010) leží v regionu Midi Pyrénées na řece Tarn a je typickým příkladem středověké architektury a gotického stylu jižní Francie.
Přírodní dědictví ostrova Réunion (2010) zahrnuje 40% rozlohy ostrova. Krajina sopečného původu je členitá a rozmanitá, tvořená skalnatými vrcholky, prudkými srázy a zalesněnými údolími, které jsou domovem široké škály rostlin a živočichů.
Prehistorická kůlová obydlí v Alpách (2011) pochází z dob 5000 až 500 před naším letopočtem.
Oblast Causses a Cévennes (2011) je zemědělsko-pastevecká krajina na jihu Francie.
Krajina v Nord-Pas-de-Calais (2012), posledních 300 let významně ovlivňována těžbou uhlí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ck natmíša ck natmíša | 10. září 2015 v 15:21 | Reagovat

je to opravdu vše francie? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama