Limousin

28. března 2014 v 8:54 |  Regiony Francie
Základní informace
Hlavní město: Limoges
Rozloha: 16 942 km2
Počet obyvatel: 741 072
Départementy: Corrèze, Creuse, Haute-Vienne
Symbol: kaštan

Limousin je region v jižní části střední Francie. Sousedí s regiony Poitou-Charentes, Centre, Auvergne, Midi-Pyrénées a Akvitánií. Celý povrch pokrývá Francouzské středohoří (Massif central). Skládá se ze 3 départementů, 8 arrondisementů, 106 kantonů a 747 obcí. Je to po Korsice nejméně obydlený region Francie.


Za doby Julia Caesara zde sídlil keltský kmen Lemoviků. Sám Caesar si jejich území podmanil v roce 52 př. n. l. a zahájil romanizaci. Kolem roku 10 př. n. l. bylo založeno Limoges, tehdy nazávané jako Augustorium. Od 3. století se v oblasti pomalu začíná šířit křesťanství. V 6. století si oblast podmanil kmen Franků. Období vlády Merovejců bylo poznamenáno vzestupem poustevnictví. Mnoho mužů ze severní Galie a z britských ostrovů se usadilo v tomto regionu, žili sami a oddávali se modlitbám. Jejich reputace přilákala do oblasti mnoho lidí, kteří zde zakládali nové vesnice. Mezi významné misionáře té doby patří například svatý Eligius. Později je území začleněno do Akvitánského vévodství. Je zakládáno mnoho hradů, z nichž například Lastours, Ventadour, Comborn nebo Excideuil existují dodnes, byť jen v ruinách. V 9. století bylo zakládáno mnoho opatství. Nejvýznamnějším z nich bylo opatství v Limoges. 12. století je érou rozvoje hospodářství, které z Limoges udělá významné centrum křesťanské Evropy. V roce 1152 se region dostává pod vliv Anglie po svatbě Eleonory Akvitánské s anglickým králem Jindřichem II. Plantagenetem. Hospodářský rozvoj poté poškodí stoletá válka. Biskupské město Limoges je v roce 1370 vypleněno vojsky Černého prince. V roce 1607 území připadlo Francouzskému království. Dnešní region Limousin existuje od roku 1960.

Limoges se někdy nazývá jako "vodojem", protože zde pramení mnoho řek. Mezi největší řeky regionu patří Dordogne, Vienne a Charente. Stejně tak má Limousin velké množství vodních ploch. Největší jezero regionu je Vassivière. Další jezera tvoří jedny z nejdůležitějších přehrad Francie. Jsou to například lac de Saint-Pardoux, lac de Bort-les-Orgues, lac de Lavaud-Gelade, lac de Lavaud.

Krajina Limousin je výsledkem hercynského vrásnění a následných klimatických výkyvů během třetihor a čtvrtohor. Hornina je tvořená převážně žulou, na jihu vápencem. Nadmořská výška regionu kolísá mezi 600-1000 metry nad mořem. Nejvyšší bod je Mont Bessou (977 m). Povrch je převážně hornatý a lesnatý, ale najdeme tu i zelená údolí jako Vienne, Creuse, zalesněné soutěsky Dordogne, Diège. V Limousin se nachází 4% francouzských lesů. Oblast je také pokryta rašeliništi a mokřady, bažina Dauges je klasifikována jako národní přírodní památka. V lesích žijí divočáci, jeleni a lišky, Limousin je také posledním místem výskytu vlka ve Francii. Poslední zmínky o spatření vlka pochází ze 40. let.

Region má nejnižší míru nezaměstnanosti ve Francii. Probíhá zde těžba dřeva, ve velkém se pěstuje skot, jehož počet v roce 2005 přesáhl dokonce i počet obyvatel regionu. V galském období, a také v meziválečném období zde probíhala těžba zlata. Region má také zásoby kaolinu a uranu. Tradiční je výroba porcelánu, působí zde i automobilový průmysl Renaul Trucks. 63% lidí pracuje ve službách. Nicméně vážný deficit je v podnikání, region má nízkou kvalifikaci a po Dolní Normandii nejnižší mzdy. Limousin tak zůstává relativně chudým regionem, ale roste zájem o zlepšení.

Hlavní město Limoges leží 400 km jižně od Paříže a 220 km severně od Toulouse.
Většina obyvatel je soustředěna v okolí hlavního městas, téměř 38%. Region má největší podíl lidí nad 60 let ve Francii. V poslední době se zde ale usadilo poměrně velké množství Britů a Nizozemců. Na území se mluví nářečím okcitánštinou, většinou na venkově. Vyskytují se však dvojjazyčné nápisy ve snaze aby tento jazyk z území nevymizel.

Region není příliš zaplaven turisty. Částečně i kvůli izolaci od hlavních dopravních cest. Přílivu turistů by měla pomoci výstavba nových dálnic a letiště. Nejvíce navštěvovaná místa regionu jsou Oradour-sur-Glane, vesnice vypálená nacisty v roce 1944, zoologické zahrady, Muzeum prezidenta Jacquesa Chiraca, Národní hřebčín de Pompadour, muzeum a akvárium v Limoges, zámek Sédières, historické muzeum v Tulle, hrad v Turenne, Gimelské vodopády, zřícenina Tours de Merle, Muzeum porcelánu Adriena Dubouché, Regionální přírodní parky Périgord-Limousin a Millevaches, nebo jezero Vassivière (plachtění, rybaření, vodní lyžování, pláže, kempy, turistika...).

Slavné osobnosti regionu: Pierre-Auguste Renoir

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama