Pays de la Loire

13. února 2014 v 7:52 |  Regiony Francie
Základní informace
Hlavní město: Nantes
Počet obyvatel: 3 553 353
Rozloha: 32 082 km2
Départementy: Loire-Atlantique, Maine-et-Loire, Mayenne, Sarthe, Vandée

Pays de la Loire je region na západě Francie. Obklopují ho regiony Bretaň, Dolní Normandie, Centre a Poitou-Charante, pobřeží omývá Atlantský oceán v Biskajském zálivu. Dělí se na 5 départementů, 17 arrondisementů, 192 kantonů a 1503 obcí. Oblast regionu zahrnuje historické provincie Anjou, Bretagne, Maine, Peche a Poitou. Je to pátý největší region Francie.

Oblast Nantes patřila od 9. století Bretani a od 10. století bylo město Nantes jedním se sídel bretaňských vévodů. Ve stejné době byla část území na určitou dobu zabrána hrabaty z Anjou a také Vikingy, ale brzy opět navrácena pod Bretaň. Oblast hrabství Maine, Anjou, Nantes a Normandii ve 12. století ovládne anglický královský rod Plantagenetů. Na vrcholu se tato říše Plantagenetů ocitla za vlády Jindřicha II. (Henri II.), kdy se rozkládala od skotských hranic až po Pyreneje díky jeho sňatku s Eleonorou Akvitánskou. Plantagenetové oblasti ovládají až do roku 1204. Díky bretaňským vlivům se v severozápadní části až do počátku 18. století držel bretonský jazyk. Od 16. století se vévodství bretaňské stává součástí francouzského království. Během francouzské revoluce tu proběhl největší protivládní protest v historii Francie. Oblast Nantes se v roce 1941 odtrhuje od Bretaně v důsledku bojů o prefekturu, kterou v Bretani vyhrává Rennes a pro každé město byl vytvořen jeden region. Oblastí prošlo několik válek, včetně prusko-francouzské, kdy prusové provedli invazi v údolí řeky Sarthe. Za druhé světové války byla oblast okupována Němci, bombardována a osvobozena v červenci 1944 armádou amerického generála Pattona, která po vylodění v Normandii zahnala Němce do okolí Falaise (operace Cobra).

Jak již název napovídá, region se nachází v údolí okolo řeky Loiry. Jejími přítoky na území regionu jsou řeky Loir, Sarthe, Mayenne a Edre ze severu a vre z jihu. Loira se v regionu vlévá do Atlantského oceánu. Na severu a jihu je krajina kopcovitého rázu (např. les Alpes Mancelles, la Forêt de Perseigne). Nejvyšší bod je Avaloirs, 417 m. Na severozápadě se vyskytují všesoviště, připomínající sousední Bretaň. Pobřeží regionu se táhne celých 368 km. K němu patří také dva ostrovy - Noirmoutier a Yeu. Pláže jsou kamenité i písčité, pobřeží na sever od ústí Loiry se nazývá Côte Sauvage, po oblast ostrova Noirmoutier je to pobřeží Côte de Jade a na jihu v départementu Vendée pobřeží Côte de Lumière. Blízko se nachází mokřady Brière, Marais Breton a Marais Poitevin.

67% půdy regionu je obděláváno. První místo zaujímá v produkci hovězího a drůbežího masa, králíka a kachny, druhé místo v produkci mléka, vepřového masa a brambor. Je to také vedoucí zahradnická oblast země. Soustřeďuje se tu 20% celkové produkce země. "Hlavním městem" zahradnictví je Angers. Vypěstované květiny a keře se vyváží do celého světa. Region je také největším producentem bílého vína, 3. nejproduktivnější region vína ve Francii a v rozloze vinic zaujímá 4. místo.

Příroda regionu podél Loiry spadá pod ochranu světového dědictví UNESCO. Najdeme tu písčité břehy řek, štěrkové ostrůvky na řece Loiře, hráze, nivní lesy, širokou škálu rostlin a zvířat, regionální park Loire-Anjou-Touraine, z Dolní Normandie sem zasahuje park Normandie-Maine. Na sever od ústí Loiry se nachází bažinatá oblast Brière, místní přírodní rezervací je také Lac de Grand-Lieu, největší (resp. druhé největší) jezero ve Francii.


Největším městem regionu je Nantes (862 000), další velká města jsou Angers, Le Mans, Saint-Nazaire, Laval, Saumur, Sablé-sur-Sarthe...

Díky bohaté historii a rozvinuté kultuře se zde každoročně konají desítky festivalů.

Nejvýznamnějším kulturním elementem regionu je Národní orchestr Pays de la Loire, který má kolem 10 000 členů a ročně odehraje na 200 koncertů. Je to jeden z největších orchestrů v Evropě a je podporovaný jak regionem, tak Ministerstvem kultury.

Turisty kraj určitě nezklame. Nachází se tu mnoho historicky zajímavých a významných měst mezi něž patří samozřejmě Nantes, dále Angers, Saumur a "město Plantagenetů" Le Vieux Mans, katedrála Saint-Julien du Mans, opatství Fontevraud (pohřebiště významných Plantagenetů, jako jsou Jindřich II., Eleonora Akvitánská, Richard Lví Srdce), dále historická města Guérande, Fontenay-le-Comte, Laval, nebo vojenská škola Prytanée v La Flèche. V Nantes je také muzeum Julesa Vernea. Mezi nejvýznamnější památky patří také tapiserie Apokalypsy (les tapisseries de l'Apocalypse, l'Apocalypse d'Angers), přes 100 m dlouhá a 6 m vysoká tapiserie alegorických scén ze Zjevení sv. Jana, pocházející ze 14. století a vystavená na zámku v Angers. V Angers najdeme i jinou významnou tapiserii - Chant du monde od Jeana Lurçata ze 20. století. Část území zapsaného na Seznam světového dědictví UNESCO v Údolí Loiry zahrnuje také zámky Montreuil-Bellay, Montsoreau, Saumur, Brissac, Le Lude, Baugé, Serrant, Angers a Plessis-Bourré.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama