Opatství Jumièges

7. února 2014 v 19:18 |  Památky
Nevím, jak vy, ale mě odjakživa fascinovaly ruiny gotických staveb. Opatství, kláštery, kostely, katedrály. Mají takovou tajemnou atmosféru... A proto tu mám už druhý o článek o podobné architektonické památce na území Francie. :-)

Románsko-gotické opatství Jumièges byl benediktinský klášter ve stejnojmenné obci v départementu Seine-Marine v Normandii. Založen byl v roce 654 na půdě, kterou daroval král Chlodvík II. franskému šlechtici Filibertovi. Ten se stal prvním opatem. Později však musel opatství opustit a jistou dobu strávil v exilu.
Založil několik dalších opatství jako Pavilly, Montvilliers a Noirmoutier, kde také roku 685 zemřel. Za druhého opata, svatého Acharda, se opatství dočkalo velkého rozkvětu a žilo zde kolem tisícovky mnichů.

V 9. století bylo opatství vypleněno a zcela vypáleno Vikingy. Vyhnaní mniši odnesli cenné rukopisy a útočiště našli v převorství Haspres u Cambrai. V 10. století jej normandský vévoda Vilém I., zvaný také Dlouhý meč, znovu postavil za pomoci mnichů z opatství Saint-Cyprien v Poitiers. Nový kostel byl vysvěcen roku 1067 za přítomnosti Viléma Dobyvatele.

Díky podpoře vévodů z Normandie se opatství stalo důležitým centrem náboženství a vzdělanosti. Ve zdech kláštera se vzdělával i budoucí historik Gillaume de Jumièges. Na vrcholu slávy bylo opatství v 11. století a stalo se vzorem pro okolní kláštery. Popularitu si získalo i díky charitativní činnosti pro chudinu. Opat Robert Champart se v roce 1051 stal dokonce arcibiskupem v Canterbury. Mnoho dalších opatů se stalo biskupy nebo dokonce kardinály.

Opatství bylo rozšířeno a přestavěno v gotickém slohu v roce 1256, znovu pak později na konci 16. století. Ve 13. století v místním skriptoriu vzniklo na 200 rukopisů, což dokazuje dynamický rozvoj opatství.

Stavba utrpěla v době stoleté války, kdy území ovládali Angličané. Dokázala se vzchopit, ale rozkvět byl zastaven znovu během náboženské války, kdy byla celá provincie zdevastována hugenoty.

V roce 1431 se opat Nicolas Le Roux aktivně účastnil procesů s Janou z Arku.

Existenci opatství definitivně ukončila až Velká francouzská revoluce, kterou přežilo už jen v ruinách. Dnes tu můžeme obdivovat pozůstatky dvou věží kostela Notre-Dame, trosky kostela Saint-Pierre, západní průčelí, část ambitů a knihovnu, jejíž obsah byl přemístěn do Rouenu po rozpuštění činnosti kláštera. Najdeme tu taky 500 let starý tis. Klášterní budovy téměř vymizely.

Francouzský držitel Nobelovy ceny Roger Martin věnoval archeologickému studiu ruin svou diplomovou práci.


V roce 1947 opatství přešlo do vlastnictví státu a v roce 2004 bylo vráceno pod správu regionu.


-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama