Francouzská filmotéka

28. února 2014 v 21:16 |  Paříž
Francouzská filmotéka (Cinémathèque française) je muzeum dějin kinematografie ve 12. pařížském obvodu ve čtvrti Bercy. Stará se o uchování, restaurování a rozšiřování filmového dědictví a patří k nejvýznamnějším filmotékám na světě.

První krok k založení filmotéky podnikli v roce 1935 Henri Langlois a Georges Franju založením Filmového kroužku (Cercle du cinéma). Zde soustředili kopie filmů, které po léta shromažďovali. Snažili se tak podpořit filmovou tvorbu a propagovat veřejnosti staré filmy. Oficiálně Francouzská filmotéka vznikla 2. září 1936 za finanční podpory Paula Augusta Harlé. Pod vedením Henriho Langloise uchovávala a restaurovala filmy a promítala je mladé generaci. Kromě filmů začala instituce sbírat všechno, co souvisí s jeho tvorbou: kamery, plakáty, publikace, kostýmy, dekorace.

První muzeum filmu bylo otevřeno 26. října 1948 na Avenue de Messina v 8. obvodu. Mělo tři patra a zahrnovalo promítací sál pro 60 osob. Tady se setkávali významní režiséři jako François Truffaut, Jean-Luc Godard, Jacques Rivette, Éric Rohmer nebo Suzanne Schiffman.

Od prosince 1955 filmotéka přesídlila do větších prostor na Rue d'Ulm v 5. obvodu. Promítací sál mohl nyní pojmout 260 osob. V roce 1963 se přestěhovala do Palais de Chaillot.

V roce 1968 ministerstvo financí volalo po změně ve vedení filmotéky a sesadilo Henriho Langloise. Za zakladatele se však postavilo mnoho významných filmových osobností, a tak se Langloise brzy na svou pozici mohl vrátit. Kromě francouzských umělců se za něj postavili také Charlie Chaplin nebo Stanley Kubrick. 2. dubna 1974 Langlois obdržel za svou činnost pro film čestného Oscara a posléze Césara. Zemřel 13. ledna 1977.

14. června 1972 bylo slavnostně otevřeno první velké muzeum kinematografie v Palais de Chaillot.

V roce 1980 byl slavnostně otevřen nový promítací sál v Centre Georges Pompidou. Mezi lety 1984-1996 pod záštitou ministerstva kultury probíhala promítání starých slavných filmů v Palais de Tokyo nedaleko Chaillot. Nechyběla díla Ingmara Bergmana, Ernsta Lubitsche, Fritze Langa nebo Roberta Bressona, hrálo se také podle určitého tématu, například westerny.

Filmotéka byla dočasně přesunuta do Palais de Tokyo v roce 1997, kdy v Palais de Chaillot vypukl požár. Sbírky muzea byly v neporušeném stavu evakuovány, nicméně promítací sál zůstal uzavřen více než rok. Téhož roku byl otevřen nový promítací sál na Grands Boulevards.

Ve prospěch filmotéky se plánovala přestavba Palais de Tokyo, ale plány nakonec byly ministryní kultury Catherine Trautmannovou zrušeny a filmotéka byla přesunuta do bývalého Amerického kulturního centra na Rue de Bercy ve 12. obvodu.

Do nového sídla v Bercy se v roce 2002 přesunula také Knihovna filmu (Bibliotèque du Film), obsahující knihy, periodika, plakáty, fotografie a archivní dokumenty k dějinám filmu. S filmotékou byla tato společnost spojena v roce 2007.

V roce 2005 byly sály v Palais de Chaillot a na Grands Boulevards uzavřeny. Muzeum filmu v Bercy bylo oficiálně otevřeno 28. září 2005.

V roce 2011 Filmotéka zaznamenala 518 000 návštěvníků, což bylo o 35% více než v roce 2010.

V současné době se Filmotéka může pochlubit velkými archivy filmové klasiky, kompletní tvorbou režisérů, herců, producentů, techniků, v muzeu se nachází stálé expozice vývoje filmové techniky, kostýmů, dokumentací z natáčení filmů a kultovních objektů i dočasné výstavy jako pocty filmovým tvůrcům. Snaží se propojit film s mnoha dalšími odvětvími umění a místní archiv a knihovna mají dveře otevřené všem studentům, zájemcům i badatelům. Pořádá mnoho vzdělávacích a kulturních aktivit pro mladou generaci.

Filmotéka má v současné době přes 700 členů, čítajících fyzické i právnické osoby: režiséry, herce, vědce, kritiky, techniky i fanoušky, kteří se nějakým způsobem zasloužili o přispění do dědictví instituce (např. prací pro Filmotéku nebo poskytnutím nějakého kinematografického díla).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama