Bretagne

8. února 2014 v 0:17 |  Regiony Francie
Základní informace
Hlavní město: Rennes
Počet obyvatel: 3 120 288
Rozloha: 27 208 km2
Départementy: Côtes-d'Armor, Finistère, Ille-et-Villaine, Morbihan
Symbol: hranostaj

Bretaň (fr. Bretagne, bretonsky Breizh) se rozkládá na stejnojmenném poloostrově na západě Francie. Je to jak historická provincie, tak současný region. Sousedí s Dolní Normandií a Pays de la Loire a břehy omývají vody průlivu La Manche na severu a Biskajského zálivu na jihu. Dělí se na 4 départementy, 17 arrondisementů, 204 kantonů a 1262 obcí.


Osídlení oblasti lovci již před sta tisíci let dokládají nálezy člověka vzpřímeného (homo erectus) v Quimperu. Pozůstatky po člověku neadrtálském z období střední doby kamenné byly nalezeny u Bréhatu nebo po člověku moudrém v Téviacu. V období mladší doby kamenné (5000-1800 př. n. l.) došlo k rozmachu megalitické kultury, která se vyznačuje stavbami z velkých kamenných kvádrů. Dodnes neznáme přesný účel těchto staveb ani jakým způsobem bylo dosaženo manipulace s mnohatunovými megality.

V 5. století př. n. l. se zde usadily keltské kmeny a pojmenovali území Ar mor (Země u moře). Nejsilnější kmen Venetů stál čele bojů proti římské
expanzi. Vojsko Julia Caesara v roce 56 př. n. l. u Quiberonu oblast nakonec dobylo, a země se pod názvem Armorica stala součástí Galie. Po rozpadu římského impéria přišla v 5. století z Anglie nová vlna keltských kmenů, vytlačených po příchodu Anglosasů, kteří zemi začali říkat Malá Británie a odsud se vyvinul dnešní název Bretagne.

V 9. století se z Bretagne stalo vévodství. V 10. století území utrpělo nájezdy pohanských Vikingů ze sousední Normandie. Kostely a kláštery byly pustošeny a region postupně ovládla anarchie. O území usilovali Angličané i Francouzi, ti nakonec území ovládli, poté se ale rozhořel spor o dědictví bretaňské mezi nástupci Jeanem IV. de Montfort a Charlesem de Blois. Vítězství ve válce nakonec slavil Montfort, vévodství si dlouho udrželo nezávislost od francouzského království a vzkvétalo.

Samostatnost poprvé ukončil bojem král Karel VIII., který si poté vzal patnáctiletou dceru zemřelého vévody Františka II. Annu Bretaňskou. Díky této schopné francouzské královně si ovšem Bretaň zachovala jistou nezávislost i nadále. Po její smrti je Bretaň připojena k Francii, určitou míru autonomie si obyvatelstvo ale tak jako tak opět získalo. Na zásluhy Anny Bretaňské obyvatelé vzpomínají mnohými pamětními deskami dodnes.

V novověku region vydělával z rybolovu, námořního obchodu i pirátství a stal se nejdůležitější námořní provincií Francie. Významným centrem pirátů a korzárů, často podporovaných státem, bylo město Saint Malo. Za Revoluce byla zrušena autonomie, byla zakázána bretonština a katolicky silně založená Bretagne se stala centrem krvavé kontrarevoluce. Uklidnění nastalo až po korunovaci Napoleona, který umožnil svobodu vyznání. Nesouhlasili však s jeho politikou obchodní blokády Anglie, která omezovala námořní obchod. Hospodářský úpadek přišel v období průmyslové revoluce a nastala vlna emigrace.

Velké ztráty na životech si vyžádaly obě světové války jak na frontách, tak při bombardování přístavů. Poničena byla i historická jádra měst. Přestože je dnes Bretaň součástí Francie, separatistické snahy stále nevymizely. Odlišná kultura je stále viditelná, ve městech můžeme vidět nápisy jak ve francoužštině, tak v bretonštině, která se vyučuje i ve školách. Každoročně se pořádají festivaly tradiční hudby. Po Provence je Bretaň druhým nejdůležitějším regionem cestovního ruchu.

Bretaň se může pochlubit nejdelším pobřežím ze všech francouzských regionů. Nejznámější částí je nejspíše Smaragdové pobřeží (Côte d'Émeraude)kterému vévodí mys Fréhel (le cap Fréhel) a Pobřeží růžové žuly (Côte de Granid Rose).


Povrch Bretaně tvoří krajina bocage, lesy, močály a v neposlední řadě vřesoviště. Pobřežní oblast je nazývána Armor, vnitřní část Argoat.
Bretaňská kuchyně je charakteristická rybími specialitami. Z nápojů je známá Bretaňská cola.

Ekonomika regionu stojí na zemědělství, potravinovém průmyslu a turistickém ruchu.

Obyvatelé regionu se hlásí ke katolické církvi, jejich počet zde přesahuje státní průměr.

Největším městem regionu je Rennes, druhým největším Brest. Mezi turisticky nejatraktivnější místa patří kromě již zmíněných měst také Carnac, proslavený megalitickými řadami několika tisíců menhirů, nejzápadnější místo pevninské Francie Pointe du Raz, přístav korzárů Saint Malo, města Quimper, Vannes, vesnice Saint-
Suliac "hlavní město ústřic" Cancale,
Smaragdové pobřeží, Pobřeží růžové žuly, za vidění stojí také kalvárie v St. Thégonnec, mys Pointe de Penhir, domov básníka Chateaubrianda - hrad Combourg, opuštěná vesnice Meneham nebo Broceliandský les, kde vznikla legenda o Excalibru. Ve městě Lorient se každoročně koná festival keltské hudby.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama