Zámek Ferrières

22. ledna 2014 v 15:40 |  Památky
Neorenesační Château de Ferrières-en-Brie je považován za největší a nejluxusnější zámek ve Francii. Byl postaven v 50. letech 19. století (1855-1859) pro německo-francouzského barona Jamese de Rothschild, příslušníka známého rodu
finančníků a bankéřů. Leží v regionu Île-de-France v departementu Seine-et-Marne asi 26 km na východ od Paříže.

Návrh zámku vytvořil britský architekt Josef Paxton, který se inspiroval anglickými Mentmore Towers, patřícím taktéž majetku Rothschildů. Baron James si údajně vyžádal "dvakrát tak velké Mentmore."

Stavba má prosklenou střechu ústřední haly. Místní knihovna čítá na 8 000 svazků. Zámek byl stavěn jako místo pro bohaté večírky, což dokazuje i 28 apartmánů pro hosty, kterých zde mohlo naráz pobývat až 80. Tyto apartmány od počátku poskytovaly veškeré pohodlí, včetně ústředního topení a tekoucí teplou a studenou vodou. Interiéry představují typický eklekticismus 19. století. Majitel de Rotshchild pro svůj zámek zakoupil rozsáhlou sbírku uměleckých děl, především děl sochařských od Alexandra Falguière, Antonia Corradini nebo René de Saint-Marceaux.

Otevření zámku se konalo 16. prosince 1862. Slavností se účasnil i tehdejší francouzský císař Napoleon III.

Za prusko-francouzské války v letech 1870-1871 se zámek dostal do rukou Prusů. Právě zde probíhala 19. a 20. září 1870 jednání mezi německým kancléřem Otto von Bicmarckem a francouzským ministrem zahraničních věcí třetí republiky Julesem
Favrem. Diskutovali zde o válečných cílech a podmínkách příměří, snaha o vyjednávání s Prusy, kteří ovšem trvali na podstoupení území Alsaska a Lotrinska jako podmínku pro mír. Podruhé se zámek dostal do područí Němců během okupace Francie za druhé světové války. V této době byl zámek vypleněn a jeho rozsáhlá sbírka uměleckých předmětů byla značně omezena.
S renovací zámku v roce 1959 začal příslušník rodu de Rothschild Guy s manželkou Marie-Hélène. Zámek se díky nim stal opět místem setkání a večírků evropské šlechty a hollywoodských hvězd. Nechyběly tu osobnosti jako Yves Saint Laurent, Brigitte Bardot, Grace Kelly či Audrey Hepburn. V roce 1975 manželský pár daroval zámek Kancléřství pařížských univerzit.

Zámek je obklopen parkem v anglickém stylu o 125 hektarech. Je považován za jeden z nejkrásnějších takových parků ve Francii.

V roce 2000 zde režisér Roman Polanski natáčel scény pro film Devátá brána.

Dodnes se na zámku konají speciální akce, veřejnosti jsou přístupné komentované prohlídky. V roce 2012 byl zámek vrácen městečku Ferrières-en-Brie, které v jeho areálu plánuje v roce 2015 otevřít gastronomickou školu.

http://www.ferrieres-en-brie.fr/pat-chateau-parc.php

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama