Nord-Pas-de-Calais

31. ledna 2014 v 12:37 |  Regiony Francie
Základní informace
Hlavní město: Lille
Počet obyvatel: 4 042 015
Rozloha: 12 414 km2
Départementy: Nord, Pas-de-Calais

Nord-Pas-de-Calais je nejseverněji položený region Francie. Sousedí na jihu s Pikardií a na severu s Belgií. Na západě jej omývá Severní moře kanálu La Manche. S svými čtyřmi miliony obyvatel, soustředěných na malém území patří k nejhustěji osídleným regionům Evropy a je také druhým nejhustěji osídleným regionem ve Francii po Île-de-France. Má velmi rozvinutý průmysl, 78% půdy je obděláváno a hraje významnou roli pro export. Tvoří důležitou křižovatku mezi Anglií a Beneluxem.

140 km dlouhé pobřeží regionu nese název La Côte d'Opale (Opálové pobřeží). Klima regionu je ovlivněno oceánem, je tedy poněkud chladnější, časté jsou silné větry které jsou příčinou náhlých změn počasí. Směrem na jihovýchod klima přechází ke kontinentálnímu, teploty se zvyšují a vítr je mírnější.

Největším městem regionu je Lille, mezi další velká a známá města patří Roubaix, Tourcoing, přístavy Dunkerque a Calais, Villeneuve-d'Ascq, Valenciennes, přístav Boulogne-sur-Mer, Douai, Arras, Cambrai, Saint-Omer

Region má již od dob Julia Caesara velmi hustou síť silnic. Od 17. století se zde stavěly kanály a vodní cesty, dnes je tu nejhustší síť vodních cest ve Francii, celkem 2 200 km. Z Coquelles do britského Folkestone vede 50 km dlouhý Eurotunel, nejdelší podmořský tunel světa (část pod mořem je dlouhá 38 km).

95% obyvatel žije ve městech. Díky lokalizaci na pobřeží je zde rozvinut rybolov. V minulosti region bohatl na těžbě uhlí a textilním průmyslu, po jejich úpadku se přeorientoval na automobilový průmysl (Toyota, Renault, PSA Peugeo Citroën). Zemědělství a farmářství je také na vysoké úrovni.

Významné osobnosti: maršál Philippe Pétain, prezident Charles de Gaulle, Maurice Thorez, herec Philippe Noiret, Pierre Richard, filmový hudební skladatel Georges Delerue, spisovatel Antoine François Prévost, kronikář Jean Froissart, Louis Pasteur

Území bylo osídleno již v pravěku Kelty, Římany a Franky. Ve Středověku bylo součástí Anglie, Španělska, Rakouského Nizozemí a Spojeného Nizozemí.

Region byl strategickým místem za obou světových válek. Za první světové války tu proběhla bitva u Cambrai (1917) známá díky prvnímu masovému nasazení tankových jednotek v historii. Za druhé světové války byl region svědkem operace Dynamo (květen 1940), což byla hromadná evakuace 338 000 spojeneckých vojáků v přístavu Dunkerque. Hrůzy války tu dnes připomínají válečné hřbitovy a památníky, např. Vimy, Cambrai nebo Notre Dame de Lorette.

Severní oblast je kulturně stále vázána na minulé vztahy s územím Flander, někteří místní proto oblast rádi nazývají jako Francouzské Nizozemí. Jiní region zase označují jako Severní Pikardie nebo Horní Francie. Objevuje se mnoho peticí za přejmenování regionu, aby více přibližoval jeho historii. Z dialektů se setkáme s místními variantami pikardského nářečí a na severu okolo Dunkerque s vlámštinou.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama