Kaysersberg

24. ledna 2014 v 21:48 |  Zajímavá místa
Kaysersberg je městečko, ležící v údolí Le Val d'Orbey v départementu Haut-Rhin v Alsasku. Žije zde okolo 2700 obyvatel.

Le Val d'Orbey byl odedávna jednou z nejrušnějších tepen vogézského pohoří. Pobyt starověkých Římanů dokazuje nalezený vojenský tábor.

První zmínka o městečku pochází z roku 1227, kdy území zakoupil pro vnuka Fredericka Barbarossu císař Svaté říše římské Fridrich II. Štaufský za účelem stavby hradu, který by kontroloval oblast údolí řeky Weiss a bránil oblast před napadením vévodů z Lotrinska. Nakonec zde vyrostlo prosperující městečko. Pro zdůraznění jeho důležitosti mu byla králem Adolfem Nasavským udělena stejná práva a privilegia, jako měl například nedaleký Colmar. 18. března 1293 se Kaysersberg se stává císařským městem, zcela odkázaným císaři, takže si na něj nemohl dělat nárok žádný šlechtic z okolí.
Ve třináctém století se ovšem o městečko přeli štrasburský biskup Henri Stahleck, lotrinský vévoda Mathieu a Rudolf Habsburský, který se později stal císařem. V letech 1334-1336 dal císař Ludvík IV. Bavor město do zástavy Janu Lucemburskému, který přispěl k vítězství Ludvíka Bavora v bitvě u Mühldorfu.
O rozvoj městečka se zasloužil i český král a císař Svaté říše římské, Karel IV., stal se jedním z patronů města. Podpořil vytvoření Dekapole 24. září 1354. Tato aliance sdružovala deset alsaských měst, která si slíbila vzájemnou podporu a vojenskou ochranu a přetrvala celá tři staletí.
Za rychlý rozvoj ve 14. a 15. století město vděčí řemeslům a obchodování s vínem.
Od 16. století se v oblasti městečka pěstuje známé tokajské víno, které z maďarska přivezl po dobytí města Tokaj Lazare Schwendi.
Následně bylo město velmi poničeno třicetiletou válkou. Populace postupně opět rostla až do období Francouzské revoluce a postupně získalo zpět svou ztracenou slávu. Během Revoluce se město v letech 1792-1795 jmenovalo Mont-Libre.
V 19. století městečko zaznamenalo velký rozvoj textilního průmyslu.
Za druhé světové války bylo městečko zabráno Němci. Osvobození se dočkalo 17. prosince 1944 americkou pěší divizí v doprovodu 1. pluku francouzských kyrysníků. Bylo nicméně velmi poničeno dělostřeleckou palbou a pouličními boji.

Kostel sv. Kříže
Stavba kostela byla započata kolem roku 1230. Románský portál a loď pochází z 13. století, zatímco chór a postranní lodě pochází ze století 15. a 16. Interiéry, včetně oltářního obrazu Jeana Bongarta, pochází ze 16. století.

Ve městečku se nachází kaple de l'Oberhof, v místních lesích poté kaple Saint-Alexis kde basreliéf ze 16. století zobrazuje smrt světce a charakteristiky gotického slohu.

Místní radnice z roku 1521 byla postavena v renesančním slohu.

Z roku 1371 pochází Kesslerova věž, která sloužila jako vězení.

Pevnostní hrad Schlossberg pochází z první poloviny 13. století. Od roku 1995 je registrován jako národní historická památka.

Každoročně se zde konají vyhlášené vánoční trhy.

V Kaysersbergu se narodil teolog, hudebník, filozof, lékař a držitel Nobelovy ceny za mír Albert Schweitzer, který má ve městě i muzeum, věnující se hlavně jeho lékařské práci v Gabonu. Je po něm pojmenovaná i místní škola.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama