Chenonceau, zámek šesti žen

31. ledna 2014 v 17:14 |  Zámky na Loiře
Zámek Chenonceau leží poblíž vesničky Chenonceaux v départementu Indre-et-Loire v regionu Centre poblíž soutoku řek
Cher a Loire. Jedná se o nejkrásnější a nejnavštěvovanější zámek v údolí řeky Loiry, který nabízí nejen krásné exteriéry, vevnitř hodnotné umělecké sbírky, ale může se také pochlubit velmi pestrou historií, které vévodí šest dam francouzské historie. Díky tomu si název "zámek šesti žen". Vzhledem k jeho originální poloze nad řekou Cher si jej jen těžko můžeme splést.
Prvotní zámek spolu s opevněným mlýnem ze 13. století patřil rodu Marques. V té době zde ještě nebyl žádný most přes Cher, ale zámek i tak hrál důležitou roli v převozu zboží přes řeku, kde se střetávaly čtyři tehdejší regiony: Sologne, Berry,Touraine a Anjou. Zámek byl jako trest pro jeho majitele za odpor proti následníkovi trůnu Karlovi VII. během stoleté války vypálen (1412). Majitel Jean Marques jej znovu postavil ve 30. letech. V roce 1513 zámek koupil Thomas Bohier pro krále Karla VIII. Bohier zámek celý přebudoval v letech 1515-1521. Na estetickou stránku dohlížela jeho manželka Katherine Briçonnet, první významná žena v historii zámku, která na sem zvala zástupce francouzské šlechty a dvakrát dokonce pohostila i krále Františka I.
V roce 1535 byl zámek státu zadluženému synovu Bohiera zabral František I. V roce 1547 jeho nástupce Jindřich II. dal zámek darem své milence Diane de Poitiers, která zde pak dlouho pobývala. Pověřila architekta Philiberta de l'Orme stavbou obloukového mostu, který by spojoval břehy řeky a dala také pokyn k výsadbě rozsáhlé květinové a zeleninové zahrady a ovocného sadu. Diane byla zámeckou paní až do Jindřichovy smrti v roce 1559, kdy ji vdova po Jindřichovi Kateřina Medicejská donutila přesídlit na Chaumont. Sama se usídlila na Chenonceau, nechala vysázet další zahradu, v roce 1560 se tu konaly velké oslavy s ohňostroji při příležitosti nástupu jejího syna Františka II. na trůn, v roce 1577 byla dokončena Velká galerie.
Po smrti Kateřiny přešel zámek do vlastnictví její snachy Louise de Lorraine, manželky Jindřicha III. Když byl Jindřich v roce 1589 zavražděn, upadla Louise do hluboké deprese a po zbytek života prý jen bloudila po chodbách zámku ve smutečních šatech. Její zármutek dodnes připomíná i její komnata, potažená černými tapetami a vybavená černým čalouněním.
Zámek pak zdědili vévoda a vévodkyně Vendôme a majetek tiše přešel do vlastnictví dynastie z Valois, kdy byl střídavě obydlen a opuštěn.
V roce 1720 zámek koupil vévoda z Bourbonu. Ten však postupně rozprodal umělecká díla a sbírky, mnoho soch například skončilo ve Versailles. Samotný zámek poté koupil bohatý venkovský šlechtic Claude Dupin v roce 1733. Claudova žena (mimochodem babička spisovatelky George Sandové) Madame Louise Dupin přivedla zámek zpět k životu. Hostila zde významné představitele osvícenství, jako byli Voltaire, Montesquieu, Rousseau. Zachránila zámek před rabováním během Francouzské revoluce. Traduje se, že také změnila původní název zámku z Chenonceaux právě na dnešní Chenonceau, aby oddělila královskou historii zámku od nastávající nové éry republiky.
V roce 1864 skotský inženýr Daniel Wilson, který zbohatl na instalaci osvětlení v celé Paříži, koupil zámek pro svou dceru Marguerite Pelouze. Ta po vzoru Kateřiny Medicejské pořádala na zámku honosné večírky až do vyčerpání svých prostředků a zámek v roce 1891 přešel do rukou kubánského milionáře José-Emilio Terryho. Od roku 1913 až do dnešních dnů zámek vlastní rodina Menierových, známých svými čokoládovnami.
Za první světové války byla Velká galerie používána jako nemocnice. Za druhé světové války byli zámek a řeka Cher hranicí mezi okupovaným územím a Vichystickou Francií.


Na zámku můžeme vidět impozantní sbírku obrazů slavných malířů jako byli Murillo, Le Tintoret, Poussin, Rubens, Van Loo a také vzácné flanderské tapiserie z 16. století. Vliv šesti významných žen v jeho historii mu dodal jemnost a eleganci. Mezi zajímavé místnosti na zámku patří Komnata pěti královen, ložnice Ludvíka XIV., Velká galerie nad řekou Cher, kuchyně, ložnice Louisy Lotrinské, cenná je také šperkovnice Kateřiny Medicejské. Zámek disponuje pohádkovými
exteriéry, vybízejícím k dlouhým procházkám i odpočinku.

Architektonicky směsí gotiky a raně renesančního slohu je zámek po Versailles druhý nejnavštěvovanější zámek Francie. Ročně jej navštíví až 800 000 turistů.

http://www.chenonceau.com/

-
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama