Alsasko

23. ledna 2014 v 21:02 |  Regiony Francie
Základní informace
Hlavní město: Strasbourg
Rozloha: 8 280 km2
Počet obyvatel: 1 852 325
Départementy: Bas-Rhin, Haut-Rhin
Symbol: čáp

Region Alsasko (Alsace) se nachází na východě Francie. Má společné hranice s Německem a Švýcarskem, sousedí s francouzskými regiony Lotrinskem a Franche-Comté. Jedná se o nejmenší region v zemi. Na východě je ohraničen řekou Rýnem, na západě pohořím Vogézy. Skládá se ze dvou departementů, dále se dělí na 13 arrondisementů, 75 kantonů a 904 obcí. Ačkoliv je dnes plně součástí Francie, díky historickým událostem jsou zde silně znatelné německé vlivy.

Alsasko bylo odedávna předmětem tahanic mezi Francií a Německem. Území bylo v minulosti obydleno kočovnými lovci, později Kelty a Římany. Po pádu Říma bylo Alsasko kolonizováno Alamany, od 5. století bylo součástí Franské říše. Později se území dostalo do rukou Svaté říše římské národa německého, a to do Třicetileté války, kdy bylo území na základě Vestfálského míru roku 1648 připojeno k Francii. Po Prusko-fracouzské válce (1870-1871) bylo Alsasko spolu s Lotrinskem opět připojeno k Německé říši. Po první světové válce na základě
Versailleské smlouvy se Alsasko a Lotrinsko stalo znovu součástí Francie, nicméně během druhé světové války bylo opět okupováno Němci. Od roku 1945 region definitivně náleží Francii.

Alsasko patří k nejprůmyslovějším regionům Francie. Mezi hlavní průmyslové aktivity patří pěstování vína, kterému se zde daří díky příznivému klimatu, pivovarnictví, těžba dřeva, textilní průmysl a strojírenství (PSA Peugeot Citroën).
Region má pro zajímavost nejlepší zázemí pro cyklistiku ve Francii, najdeme zde asi 2000 km cyklostezek.

Alsaská kuchyně je ovlivněna historickými vztahy s Německem. Symbolem alsaské kuchyně je choucroute. Vyhlášené jsou také místní sladkosti, především vánoční perník. Co se vína týče, je Alsasko proslulé především pěstováním bílého vína, nejznámějším je ryzlink.

Tradiční alsaská architektura taktéž připomíná historickou souvislost s Německem. Typické jsou hrázděné domy. Můžeme je najít i v jiných částech Francie.

Většina obyvatel se hlásí k římskokatolickému vyznání, ale díky německému vlivu se zde mísí i protestantské názory.
Oficiálním jazykem je francouzština, ale téměř 50% místních se hlásí také k alsaštině, dialektu němčiny, který se vyučuje i ve školách. Populární je stále i výuka němčiny.

Hlavním městem Alsaska a také jeho největším městem je Strasbourg. Je to nejen politické, ekonomické a kulturní centrum regionu, ale také domovské město mnoha mezinárodních organizací, což z Alsaska dělá jedno z nejdůležitějších center Evropské unie.

Alsasko je díky značnému množství malebných vesnic, kostelů, hradů a památkám ve městech velmi oblíbenou destinací pro turisty. Nejnavštěvovanějším místem je zajisté Strasbourg. Najdeme zde gotickou katedrálu Notre-Dame de Strasbourg, centrum města je zapsáno v seznamu světového dědictví UNESCO, nachází se zde mnoho muzeí: muzeum umění, Alsaské muzeum, muzeum egyptologie... Ve druhém největším města Alsaska Mulhouse najdeme největší muzeum automobilů a lokomotiv ve Francii. Hlavním městem vína je město Colmar. Mezi další místa, která stojí za povšimnutí, patří hrady Haut-Koenigsbourg a Kaysersberg, benediktinský klášter na Hoře svaté Odile (Mont Sainte-Odile), vinařská vesnice Eguisheim nebo německý
koncentrační tábor Natzweiler-Struthof. Najdeme zde také Schoenenbourg, pevnost, která byla součástí Maginotovy linie, obranné linie z druhé světové války, která měla zabránit vstupu Němců do Francie.
V Kaysersbergu, Strasbourgu, Mulhouse a Colmaru se každoročně konají vánoční trhy.
Přírodní krásy mohou návštěvníci obdivovat v národním parku v oblasti pohoří Vogézy (Vosges). Tady najdeme i nejvyšší horu Alsaska Grand Ballon, dosahující výšky 1424 m. Návštěvníky samozřejmě lákají také vinařské oblasti, známá je 170 km dlouhá Vinná stezka (Route des Vins d'Alsace), spojující 67 vinařských center a obcí.

Mezi známé osobnosti Alsaska patří Frédéric Auguste Bartholdi, autor Sochy Svobody, vynálezce knihtisku Johannes Gutenberg, výtvarnice Marie Tussaud, baron Georges-Eugène Haussmann, autor rosáhlé přestavby Paříže ve 2. polovině 19. stol., režisér William Wyler, zpěvák M. Pokora nebo Alfred Dreyfus. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama